An athlete runs four times round a circular truck of radius 70 m. Finnd, in metres, the total distance covered by the athlete.
[Take π = ]
Show Solution
Distance covered per each cycle is the circumference of the circular truck.
Circumference of a circle
Circumference = 2 x π x radius
π = and radius = 70 m, so:
Circumference = 2 x x 70 m = 2 x 22 x 10 m = 440 m
Distance covered per round = 440 m
Total distance covered = 4 x 440 m = 1760 m